In Store B, you can buy 2 notebooks and an $11 set of pencils for the same price as 4 notebooks and

In Store B, you can buy 2 notebooks

and an $11 set of pencils for the same
price as 4 notebooks and a $3 set of
pencils. How much does a notebook
cost at Store B?
The equation 2x + 11 = 4x + 3
can be used to find x, the cost of
1 notebook.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *